Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šeltie (Shetland Sheepdog)

Šeltie je plemeno pasteveckých psů, je to malá kopie kolie. Je nádherným a věrným společníkem všem členům své rodiny.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Shetland Sheepdog
PŮVOD:
Plemeno Sheltie, původem z Shetlandských ostrovů severního pobřeží Skotska, je známé od 18.století. V roce 1908 ve skotském městečku Leruike byl založen „Klub milovníků kolie“, avšak standardy kolie se „Šetlandské kolii“ nepodobaly. Sheltie bylo jako samostatné plemeno zaregistrováno anglickým „Kennel klubem“ v roce 1914, kdy ve Velké Británii vznikl „Klub milovníků Sheltie“.
POPIS:
Sheltie je nádherniý pes, pevné postavy, ohromuje svojí čilostí a chytrostí. Pes je velice půvabný i svými rozměry a neuvěřitelně rychle běhá. Hlava je klínovitá od uší směrem ke konečku nosu. Šířka lebky je úměrná obvyklé délce čela a čumáku. Oči má Sheltie krásně zřetelné středně velké, přiměřeně šikmo posazené, mandlové. Barva je převážně hnědá. Čenich nosu je černý. Ocas je nízko nasazený, dle standardu musí dosahovat ke kloubům, doplněn bohatým vlasem.
VÝŠKA:
Pejsek má v kohoutku ideálně 36,5 cm.
Fenka má v kohoutku ideálně 35 cm.
VÁHA:
Hmotnost mají obvykle v rozsahu 6 - 7 kg.
SRST:
Srst má velice dobře rozvinutý vlas a základ, má přepychový „límec“ a „dětské kalhotky“. Přiznané zbarvení je černé, mramorově modré, sobolí s bílými známkami a pálením. Standardem je dlouhá srst, krátká je krajně nepřípustná. Trojbarevné zbarvení – černá barva srsti bez barevných skvrn, s jasně rezavým pálením a bílou hrudí, nohami a konečkem ocasu. Sobolí zbarvení – preferuje jednobarevnost, jsou povoleny odstíny od zlatavého do rezavě červeného. Mramorově modré zbarvení – preferuje čistě šedě modrý nádech s nevelkými černými skvrnami a tečkami. Vlčí šeď je nepřípustná. Čumák má být černé barvy.
CHARAKTER:
Heboučký a přátelský pes. Sheltie je velice připoutaná a věrná svému majiteli. Je nádherným a věrným společníkem pro všechny členy rodiny.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SHE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

easy steps to write an essay e83gox

(GregoryRar, 6. 4. 2023 6:43)


Wow a good deal of valuable material.
dissertation writing service uk https://essaywritingserviceahrefs.com executive resume writers nyc https://bestcheapessaywriters.com

připuštění

(Rozálie Černohorská, 5. 6. 2008 17:56)

Dobrý den chtěla jsem se poptat jestli nemáte psa ašaeltie k připuštění byla bych ráda připustila svou 3 letou fenku Cindy,myslím že je k tomu pravý čas děkuji předem za přečtení.Černohorská Rozálie